Blog

Fikri Ayaz Kimdir?

26 Temmuz 1973'de dünyaya geldim

Bu bölüm en çok zorlandığım bölümlerden birisidir. Oldum olası iş kendimi anlatmaya gelince aklıma söyleyecek pek bir şey gelmez. Lakin gene de elimden geleni yapacağım. Belki bu sefer başarabilirim. Başaramasam da tek tesellim genelde bu sayfanın okuyanı, merak edeninin pek olmaması!

Efendim, nereden başlasak? En iyisi doğumdan başlamak… Bendeniz, 1973 Yılının serin bir temmuz sabahında Trabzon / Çaykara ilçesi eski adı Demirli köyü yeni adıyla yeni mahallede dünyaya geldim; ailemin ikinci çocuğu olmanın haklı gururu ile (daha sonradan pişmanlığa dönecek olsa da!) gözlerimi dünyaya açtım.

İlk okulumu kendi köyümde okuduktan sonra Uzungöl de ortaokul ve kuran kursu eğitimine yatılı olarak başladım. Burada eğitimimizi yarım bırakarak hayat şartları bizleri gurbet ellere teslim etti. Çalıştık çabaladık paralar kazandık kazandıklarımız tatlı gelince hadi yürü kulum dedi bizde yürümeye devam ettik. Tabı bu arada okulumuzu açıktan çok şükür tamamlayabildik. Sonrasında bir bakmışız ki hooop askerlik çağımız geldi çattı.

Askerde olduğum dönemlerde yani 1994 yıllarında ailem Bursa’ya taşınarak güzelim memleketime beni bağlayabilecek beni tekrar oralara yönlendirebilecek çok fazla bir şey kalmadı. Askerliğim bittikten sonraki hayat yaşantım artık Bursa’da başlamıştır. 1998 yılında evlenerek dünya evine girdim. Erman ve Emre adında 2 oğlum var. 2004 yılında koltuk mobilya üzerinde kendi iş yerimi açtım. Beş yıl aradan sonra İstanbul’a yerleşerek bir firmada çalışmaya başladım. Yıllar böyle devam ederken Telekomünikasyon üzerinde tekrar kendi işimi kurdum ve hala devam ediyorum.

Tüm bunlar yaşanırken bir taraftan’da oyuncu olma hayalini içimde hep taşımışımdır. Bir taraftan da neden olmasın oyuncu olanlar anasının karnından oyuncumu doğdu ben neden olmayayım kalk durma git hayalının peşinden koş oturduğun yerinden kimse seni keşfedemez bak araştır nedir ne değildir derken kendimi bu yola attım.

Daha yolun başındayken Reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisinde kendimi Türkmen Beyi olarak iki bölümde yer buldum. Yeni ve ilk olmama rağmen oldukça güzel tepkiler aldım. Ardından Kösem Sultan dizisinde Paşa karakterini canlandırdım. 216 Cem Yılmaz sinema film’de yer aldım. Hayat Sırları, İsimsizler, Mutluk Zamanı, Ateş Böceği, Arka Sokaklar gibi dizilerde yer aldım.

Kendime Not: Ünlü bir oyuncu olmak çok zor olduğunun bilincinde olmak, her gün kendini geliştirmenin çok önemli olduğunu kabullenmek, sorumluluk almaktan korkmamak, korksan bile korkunun üzerine gitmek… Kısacası her şeye rağmen yola devam etmek ve şikayet etmeyi değil şükretmeyi tercih etmek seni her zaman ileri götürür.

Fikri AYAZ

Hakkımda Yorumlar
 • Mehmet Tekin 9 ay önce
  Cevap

  Bir arkadaş vasıtasıyla sizinle tanıştım iyiki tanıştım çok memnun kaldım. Hayatta başarılar diliyorum.

 • Ayşe Şimşek 13 ay önce
  Cevap

  İşinde başarılı oyunculukla mükemmelsin hayatta başarılar diliyorum.

 • Murat Güney 18 ay önce
  Cevap

  Tanışıklığımız uzun yıllara dayanıyor. Her alanda başarılı olduğunu düşünüyorum birlikte gezdiğimiz günler asla unutulmayacak günlerdir. Dostluğumuz hep daim olur temennisiyle hayatta, mesleğinde başarılar diliyorum. Yolun açık olsun KANKA

Yorum Yaz

TEŞEKKÜRLER